Проф. Николов, БАПГ: Природният газ в комбинация с водород и биометан ще бъде необходим поне до 2050 г., а според нас дори до края на века
25/11/2024На 21 ноември 2024 г. в София се проведе конференцията „Устойчиво бъдеще: Иновации за декарбонизация“, организирана от Българската мрежа на Глобалния договор на ООН и Германо-Българската индустриално-търговска камара (ГБИТК).
Конференцията събра над 80 представители на бизнеса, академичната общност и неправителствения сектор. Те бяха поздравени от Рамон Харпс, вице-президент на ГБИТК и Юрген Клемпан от търговския отдел на Посолството на Федерална Република Германия.Основният гост-говорител беше Марсел Енгел, изпълнителен директор на Мрежата на Глобалния договор на ООН в Германия – една от най-големите в Европа, с над 1300 участници.
В рамките на първия панел водещи експерти разгледаха основите на декарбонизацията и технологиите, които ще трансформират бъдещето. Проф. Георги Николов от БАПГ започна с поглед към енергията на бъдещето, като акцентира върху предизвикателствата и възможностите на енергийния преход и ключовата роля на природния газ в него. Използването и развитието на газовата инфраструктура е важен фактор за декарбонизацията на енергетиката. Природният газ в комбинация с водород и биометан ще бъде необходим поне до 2050 год., а според нас до 2100 год.
Вторият панел се обърна към практиката – как бизнесът може и вече прави промени за постигане на устойчивост.
Участниците и гостите активно се включиха в дискусиите и задаваха въпроси, а Доника Ризова - модератор успешно насочи дебатите към практически и приложими решения за България.
Конференцията ясно показа, че България има шанс да трансформира индустрията си и да укрепи конкурентоспособността си чрез иновации, устойчиви практики и международно сътрудничество.
Галерия