Български English
Контакти

Алтернативна енергия
за чиста природа

Начало » Новини

Мария Кръстева взе участие в панелната дискусия „Ключови развития в пазара на природен газ“

11/03/2025

Изпълнителният директор на БАПГ Мария Кръстева беше участник в панелната дискусия „Ключови развития в пазара на природен газ“ в рамките на Energy Summit 2025, организиран от Капитал на 25 февруари 2025 г. Заедно с колегите си Франк Нийл от OMV Petrom и Петър Филдишев от MET Group обсъдиха най-важните тенденции и предизвикателства в сектора, под модерирането на Лука Димитров от ICIS.

В своето изказване Мария Кръстева обърна внимание, че България е постигнала сериозен напредък в развитие на газопреносната система и диверсификация на доставките на природен газ, и е време да се засили местното търсене и добив.

1. България отчита спад в потреблението на ПГ – през 2023 г. то се е понижило до 2,6 млрд. куб. м, което е близо до най-ниското ниво за последните 23 години. Сред причините са:

• Липсата на достъп както за индустриални, така и за битови потребители. В 143 български общини (или 54% от всички) няма или издаден лиценз за разпределение, или връзка с преносната мрежа. Липсват и стимули за крайните потребители да преминат към природен газ, дори когато това би означавало намаляване на използването на замърсяващи или въглеродно по-интензивни източници.

• Продължаването на  субсидирането на цените на електроенергията за всички домакинства и стопански потребители създава неравнопоставено третиране на различните енергийни ресурси от страна на правителството. Това силно възпрепятсва развитието на местното търсене на природен газ. Още повече, че чрез субсидиите се поддържа основно най-замърсяващото производство - въглищните електроцентрали.

• Предизвикателства се наблюдават и на регулирания пазар, който обхваща около 50% от потреблението. Липсата на регулаторни Правила за снабдяване с природен газ от обществения доставчик и ежемесечното определяне на регулираната цена от КЕВР създават несигурност на пазара.

2. България трябва да развие местния добив – както в Черно море, така и на сушата, за да засили енергийната си сигурност, да намали зависимостта си и да създаде икономическа стойност. Само регистрираните газови находища към МЕ в България имат общ потенциал от 45 млрд. куб. м, докато през 2023 г. добивът е едва 9 млн. куб. м, което представлява едва 0,03% от общото производство в ЕС.

Сред мерките за засилване са издаването на нови разрешителни за проучване и преразглеждане на мораториума, наложен от Народното събрание през 2012 г. За да привлечем инвестиции, е необходимо стабилна и предвидима регулаторна рамка. Инвеститорите изискват три основни условия: предвидимост, стабилност и конкурентоспособност.

3. Създаването на визия и план за интегриран енергиен сектор, където синергиите между електричеството и газа са максимално използвани, ще позволи по-голяма ефективност при постигане на целите за устойчивост. Газът има потенциала да подпомогне един от най-големите проблеми в електроенергетиката - да задоволи нуждите за отопление през зимата, когато е най-голямото търсене и най-ниско производство от ВЕИ.

 


Галерия