Български English
Контакти

Алтернативна енергия
за чиста природа

Начало » Новини

Европейският парламент одобри намаляване и гъвкавост спрямо целите за попълването на газовите хранилища

09/05/2025

Членовете на Европейския парламент искат да намалят националните цели за попълване на газовите хранилища на природен газ, за да се облекчи напрежението на пазара на природен газ. Предложенията включват:

- 83 % задължение за попълване на запасите, вместо досегашните 90%


- Гъвкавост без да се прави компромис с енергийната сигурност

Приетият на 08 май законопроект има за цел да ограничи спекулациите на пазара на газ и да понижи цените чрез въвеждане на по-голяма гъвкавост в правилата за попълване на газовите хранилища. Гласуването в четвъртък увеличава вероятността целите на ЕС да бъдат разхлабени преди тази зима.


Промените ще важат за целите на ЕС за съхранение на газ за 2026 и 2027 г. Но ако бъдат одобрени през следващите няколко месеца, промените ще важат и за целта за ноември тази година.
Парламентът и страните от ЕС сега ще преговарят за окончателните правила с цел одобряване на окончателно споразумение около юли. Преговорната позиция на страните от ЕС е подобна на промените, подкрепени от Парламента в четвъртък, като страните се стремят към намаление с 10 процентни пункта на целта от 90% при неблагоприятни пазарни условия.

С 425 гласа „за“, 106 „против“ и 43 „въздържал се“, Парламентът одобри предложението на Комисията за удължаване на схемата на ЕС за съхранение на газ от 2022 г. до 31 декември 2027 г., която иначе щеше да изтече в края на 2025 г. Мярката е предназначена да гарантира сигурността на доставките на газ преди зимния сезон.

Членовете на ЕП внесоха няколко изменения, за да облекчат напрежението на пазара на газ, тъй като спекулациите около съществуващата задължителна цел за 90 % запълване на запасите до 1 ноември всяка година доведоха до повишаване на цените за презареждане през лятото.

Гъвкавост при запълването

Членовете на ЕП предлагат целта за запълване да бъде намалена от 90 % на 83 %, като тя трябва да бъде постигната в рамките на периода от 1 октомври до 1 декември всяка година. Държавите членки ще могат да се отклоняват с до четири процентни пункта от целта за запълване в случай на неблагоприятни пазарни условия, като прекъсване на доставките или високо търсене. Комисията може да увеличи това отклонение с до четири допълнителни процентни пункта, ако тези пазарни условия продължат.

Държавите членки обаче ще трябва да гарантират, че кумулативният ефект от гъвкавостта и дерогациите не води до намаляване на общите задължения за запълване на запасите под 75 %, заявяват членовете на ЕП.

Парламентът иска „да осигури по-голяма гъвкавост и по-малко бюрокрация, но преди всичко да намали цените на газа в Европа“, заяви докладчикът Борис Будка (ЕНП, Полша) по време на дебата.

Следващи стъпки

Членовете на ЕП ще започнат преговори с Полското председателство на Съвета. Първият кръг от преговори е насрочен за 13 май.

Контекст
Регламент (ЕС) 2022/1032 на Парламента и на Съвета беше приет в отговор на кризата с доставките на газ и безпрецедентното увеличение на цените, причинено от ескалацията на руската военна агресия срещу Украйна. Той измени Регламент (ЕС) 2017/1938, като въведе временна правна рамка за мерки относно нивото на запълване на подземните хранилища за укрепване на сигурността на доставките на газ в Съюза, по-специално доставките на газ за защитени клиенти.

Съоръженията за съхранение на газ осигуряват 30% от потреблението на газ в Съюза през зимните месеци, а добре запълнените подземни съоръжения за съхранение на газ допринасят значително за сигурността на доставките на газ, като осигуряват допълнителен газ в случай на голямо търсене или прекъсвания на доставките. Определянето на задължителна цел, която да гарантира, че съоръженията за съхранение на газ са запълнени на 90% до 1 ноември (цел за запълване), с поредица от междинни цели за всяка държава членка през февруари, май, юли и септември на следващата година (траектория на запълване), се оказа фундаментално на фона на енергийната криза, предизвикана от използването на руските газови доставки като оръжие и нахлуването в Украйна.

Цените на газа за ЕС, базирани на референтни стойности, паднаха от февруари насам, като миналия месец достигнаха близо деветмесечно дъно в отговор на опасенията относно икономическите последици от търговската война на президента на САЩ Доналд Тръмп, както и на натиска за облекчаване на задълженията на Европа за съхранение на газ.